دستگاه گرانول ساز چیست و چه کاربرد هایی دارد

گرانول ساز یک نوع دستگاه در حوضه تولید پلاستیک بوده که به منظور ساخت گرانول و پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه پلاستیک و مواد پلیمری نقشی اساسی در زندگی ما دارند و در بسیاری از وسایل اطراف ما مورد استفاده قرار می گیرند. در تولید پلاستیک به ماده اولیه ای به نام گرانول نیاز می باشد. گرانول نوعی ماده پلیمری است که به عنوان ماده اولیه در تولید پلاستیک و محصولات مشابه استفاده می شود. گرانول در دو نوع گرانول خشک و گرانول رشته ای تولید می شود.

دستگاهی که مواد اولیه پلیمر در آن تزریق می شود فقط می تواند روی گرانول یا پلاستیک گرانول عملیات انجام دهد.

از گرانول در تولید کابلهای برقی ، درها و پنجره ها ،  پوشش های صنعتی ، لوازم خانگی ، لوازم تزئینی و … استفاده می شود.

کاربرد دستگاه گرانول

 

دستگاه گرانول ساز

دستگاه گرانول ساز وظیفه ساخت گرانول یا پلاستیک گرانول را دارد. پلیمرهای قابل بازیافت ذوب می شوند تا مواد جدیدی در اکسترودر ساخته شده و با تیغ در قسمت خروجی دستگاه به قطعات کوچک برش داده شوند.

مواد اولیه پلیمر توسط پیچ های داخل دستگاه دانه بندی فشرده می شوند و سپس ذوب می شوند. سپس به قسمت خروجی دستگاه پمپ می شوند. رشته های خروجی گرانول پس از برش توسط تیغه اکسترودر به صورت گرانول یا دانه های ریز بریده می شوند. این دانه ها دمای بالایی دارند و به سرعت توسط نیروی گریز از مرکز چرخانده می شوند تا در تماس با هوا خنک شوند.

امروزه دستگاه های دانه بندی یا گرانول برای بازیافت زباله های پلاستیکی و انواع مختلف زباله ها طراحی و تولید می شوند. در نتیجه ، ماشین آلات دانه بندی یا اکسترودرها نقش مهمی در تولید مواد اولیه نایلون برای کارخانه ها و تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی دارند.

انواع دستگاه های گرانول ساز

دستگاه های گرانول یا اکسترودر ها دارای دو مدل تک پیچه و دو پیچه می باشد.

دستگاه های گرانول تک پیچ نسبت به دستگاه گرانول دو پیچه کاربرد بیشتری دارد، و آسیب پذیری کمتری برخوردار است و به دلیل مکانیزم ساده ارزان ترند.

از یک گرانول تک پیچ برای پمپاژ حجم زیادی از محصولات با فشار بالا برای ساخت قطعات بزرگتر مانند لوله های غول پیکر استفاده می شود. برای  مخلوط کردن از یک اکسترودر دو پیچ استفاده می شود که بسته به نوع فرآیند ترکیب انواع مختلفی دارد.

مصرف انرژی اکسترودر دو پیچ کمتر است ، گرمای کمتری تولید می کند ، سرعت کار بالایی دارد و انواع مواد اولیه را می توان در آن دانه بندی کرد. اما اگر می خواهیم فرایند را با فشار بالا انجام دهیم ، دستگاه های تک پیچ گزینه بهتری هستند.

Sending
User Review
0 (0 votes)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *