روش های ساخت محصولات پلاستیکی در ایران

روش های ساخت محصولات پلاستیکی در ایران تقریبا مشابه کشور های دیگر جهان می باشد با این تفاوت که معمولا دستگاه های ایرانی قدیمی تر می باشد به همین دلیل بهره وری کمتری خواهند داشت.

امروزه پلاستیک ها در همه جای زندگی ما دیده می شوند ، کیف و نایلون عریض ، بطری های نوشیدنی ، ساک تبلیغاتی ، لوازم خانگی ، نایلکس رکابی ، اتومبیل و … همه مواردی هستند که از پلاستیک در ساخت آنها استفاده شده است و با چاپ سیلیک زنگ آمیزی می شود.

به طور کلی ، روش ساخت پلاستیک بدین صورت است که اولین ماده اولیه (گرانول پلاستیک ، پولک یا پودر) با حرارت ذوب شده و مذاب در قالب ریخته می شود که محصول نهایی در آن شکل گرفته می شود.

قالب گیری به صورت تزریقی محصولات پلاستیکی

قالب گیری بصورت تزریقی محبوب ترین روش برای تولید محصولات پلاستیکی است. در این روش که توسط دستگاه تزریق پلاستیک انجام می شود ، ابتدا مواد پلاستیکی در داخل دستگاه با درجه حرارت بالا ذوب شده و سپس از طریق مارپیچ متحرک به درون قالبی تزریق می شوند. پس از خنک شدن (همزمان به شکل قالب)، قالب باز شده و محصول خارج می شود.

از این روش معمولا در ساخت وسایلی چون لوازم خانگی ، اشیا پلاستیکی و در صنعت خودروسازی برای ساخت قطعات  استفاده می شود

در قالب گیری به روش تزریق می توان از انواع مختلف پلاستیک ها استفاده کرد ، اما باید توجه داشت که نباید از پلاستیک های کم MFI استفاده کنیم ، زیرا به دلیل جریان ذوب کم ، ممکن است قالب پر نشود و فشار زیادی به دستگاه وارد شود.

قالب گیری به صورت دمشی

از این روش برای تولید اشیا پلاستیکی که داخل آنها خالی می باشد  و ضخامت دیواره در آنها یکنواخت است ، محصولاتی مانند: بطری ، گالن ، … استفاده می شود.

روند تولید در این روش به گونه ای است که ابتدا پلاستیک توسط اکسترودر ذوب شده و مذاب تولید شده به صورت روده در می آید. سپس دو نیمه قالب محاصره و بسته می شود. پس از بسته شدن قالب ، هوا تحت فشار از انتهای قالب دمیده می شود و باعث می شود پلاستیک به بدنه قالب بچسبد و شکل قالب را به خود بگیرد.

قالب گیری به صورت فشاری

این روش معمولاً برای شکل دهی ترموستات ها (مانند لاستیک) استفاده می شود ، اما می توان از آن برای ساخت محصولات پلاستیکی نیز استفاده کرد.

در قالب گیری فشاری ، مواد پلاستیکی (معمولاً به صورت ورق) ابتدا در حفره فک پایین قالب قرار داده می شود و سپس پس از بستن فک بالا قالب ، چون فشار و حرارت بالاس ، پلاستیک شکل قالب را به خود میگیرد.

Sending
User Review
0 (0 votes)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *