مستربچ چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد ؟

مستربچ ها همان موادی هستند که پلاستیک های بیرنگ را خوش رنگ می نمایند. پلاستیک یکی از مواد کاربردی است که ما در شکل ها و رنگ های مختلف استفاده می کنیم. یکی از جالب ترین واقعیت ها در مورد پلاستیک ، بی رنگ بودن آن است. در حقیقت ، مواد و افزودنی های دیگری نیز وجود دارد که به پلاستیک رنگ های متنوعی می بخشد.

این مواد مستربچ نامیده می شوند که در انواع مختلف موجود است و تأثیر زیادی در صنعت پلاستیک دارد ، به خصوص نوع رنگی که باعث ایجاد تنوع رنگی در ساک تبلیغاتی می شود.

مستربچ چیست ؟

مستربچ ها پلاستیک های ترکیبی خام هستند که برای افزودنی ها یا رنگدانه ها در صنعت تولید نایلون استفاده می شوند. بنابراین ، از انواع رنگها یا مواد افزودنی در ترکیبات پلاستیکی و پلیمرها استفاده می شود.

در حقیقت ، ترکیب این مواد و پلیمرهای خام در دمای بالا صورت میگیرد و پس از خنک شدن ، می توان مواد را برش و شکل داد.

توجه به این نکته مهم است که این مواد باید تا حدی در فرآیند تولید پلاستیک استفاده شوند.

این مواد به صورت مایع و جامد مورد استفاده قرار می گیرند و انواع جامد آن به صورت دانه های ریز یا قطعات برش خورده در دسترس است.

کاربرد مستربچ

متداول ترین کاربرد آن رنگ آمیزی مواد پلاستیکی است. از آنجا که مواد پلیمری خود بی رنگ هستند ، بندرت مورد استفاده قرار می گیرند و به درصدی از مستربچ نیاز دارند. لازم به ذکر است که مستربچ به غیر از  رنگ ممکن است  به مواد پلیمری ویژگی خاصی را اضافه کند.

مزایا

  • تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی از پلیمرهای مصنوعی کمتری استفاده می کنند و از پلیمرهای ارزان قیمت طبیعی بیشتر بهره می برند.
  • دستیابی به رنگ دلخواه در واقع با استفاده از این مواد ، پلاستیک به رنگ دلخواه می رسد. استفاده از این مواد نسبت به سایر روشها مقرون به صرفه است.
  • استفاده از این مواد در فرآیند تولید آسان تر است و از معیارهای پایداری برخوردار است.
  • کار با این مواد هیچ گونه گرد و غباری ایجاد نمی کند و برای سلامتی انسان خطری ندارد. در حالی که سایر مواد تا حدودی افراد و محیط را تهدید می کنند.
  • مهمترین ویژگی آن رنگ آمیزی محصولات پلاستیکی است. در واقع با وجود طیف گسترده ای از انواع مختلف این ماده ، می توان از محصولات بهتر و بیشتر استفاده کرد.

انواع مختلف مستربچ

از آنجا که این مواد به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند ، در انواع مختلفی موجود است.

  • مستربچ رنگی
  • مستربچ سفید
  • مستربچ مشکی
  • مستربچ افزدونی
Sending
User Review
0 (0 votes)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *